Köfteci Yusuf Köftesi Bile Tadına Yetişemiyor! Meşhur Akçaabat köftesi tarifi ile usta olun

Köfteci Yusuf Köftesi Bile Tadına Yetişemiyor! Meşhur Akçaabat köftesi tarifi ile usta olun

Ülkemizin adeta cennetten bir köşe olan nadide şehri Trabzon'un meşhur Akçaabat köftesinin tarifini siz sevgili okuyucularımız için özenle derledik. Trabzon'un Akçaabat ilçesinde 1930'lu yıllarda lokantacılar tarafından yapılan Akçaabat köftesi, kısa sürede tiryakiler kazandı. O günden bu yana ünü tüm dünyaya yayılan Akçaabat köftesi, 2009 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili alarak Akçaabat'a ait olduğu onaylanmıştır.

Akçaabat köftesinin en önemli özelliklerinden biri, bölgenin taze yemyeşil otlarıyla beslenen danaların etinden yapılmasıdır. Diğer bir özelliği ise köftenin odun kömürüyle çalışan ocaklarda pişirilmesidir. Ülkemizin birçok yerinde köfte yapılmasına rağmen Akçaabat Köftesi'nin bu kadar popüler ve özel olmasının nedeni, ustaların maharetleriyle birlikte doğal şartlarda yetiştirilen hayvanların lezzetli etleridir. Şimdi bu çok özel lezzeti evde nasıl yapabileceğinizi anlatalım. İşte meşhur Akçaabat köftesinin ayrıntılı tarifi:

Malzemeler

  • Yarım kilo dana kıyma
  • 100 gram yağlı kuzu boşluk eti
  • 3 - 4 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı

Dillere destan Akçaabat köftesini yapabilmek için kullanacağınız kıymayı güvenilir bir kasaptan almanız çok önemli. Çünkü her kıyma bu eşsiz lezzeti yakalayamaz. Şimdi köftemizin yapımına geçelim. Uygun bir tepsinin içine kıymayı, rendelenmiş sarımsakları, galeta ununu, tuzu ve karabiberi ekleyelim. En az 5 dakika boyunca kıymalı harcı güzelce yoğuralım.

BU ENFES LEZZETE HAYRAN KALACAKSINIZ

Köfte harcımızdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp elimizde yuvarlayarak şekillendirelim. Köftelerin aynı boyda olmasını isterseniz, kavanoz kapağının iç kısmını kullanabilirsiniz. Şekillendirdiğiniz köfteleri buzdolabında bekletmek çok önemli. Hatta bir gece buzdolabında dinlendirirseniz, lezzeti daha da artar. Köftelerinizi mangalda veya ocakta döküm tavada yağsız olarak pişirebilirsiniz.

AKÇAABAT KÖFTENİN YANINA NE GİDER?

Akçaabat köftesinin yanında şu lezzetler harika gider:
Tereyağlı pirinç pilavı
Kıl biber turşusu
Lahana turşusu
Bol sumaklı soğan salatası
Piyaz
Közlenmiş biber ve domates
Bu lezzetli tarifleri de köftenizin yanında sunarak mükemmel bir sofra kurabilirsiniz. Afiyet olsun!