Ağzınızda şerbet şenliği ve lezzet fırtınası yaşayacaksınız! Ustaların tarifi, burma kadayıf nasıl yapılır

Ağzınızda şerbet şenliği ve lezzet fırtınası yaşayacaksınız! Ustaların tarifi, burma kadayıf nasıl yapılır

Geleneksel Türk mutfağının şerbetli tatlılar kategorisinde yer alan burma kadayıf tatlısının müdavimi oldukça fazladır. Burma kadayıfı ile tanınan şehrimiz ise Diyarbakır'dır. 19. yüzyılda Diyarbakır'da üretimine başlanan ve yapımı oldukça zahmetli olan Diyarbakır burma kadayıfı, usta işi gerektiren bir tatlıdır. Bu lezzet, Diyarbakırlı ustalar tarafından babadan oğula ve ustadan çırağa aktarılmıştır. Zamanla, bu yöresel yapım tekniği ve ustalık bilgisi diğer bölgelere de yayılmıştır. İşte evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz burma kadayıfının ayrıntılı tarifi...

MALZEMELER

  • Yarım kilo çiğ burma kadayıf
  • 1 paket tereyağı (250 gram)
  • 3 su bardağı dolusu Antep fıstığı

Şerbeti İçin

  • 3 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 2-3 damla limon suyu

YAPILIŞI

Efsanevi lezzet burma kadayıfımızı yapmaya öncelikle şerbetimizi hazırlayarak başlayalım. Bunun için uygun bir tencereye şeker ve suyu alarak ocağa koyalım. Şerbet 5 dakika kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyelim ve 7 dakika daha kaynatarak ocağı kapatalım. Şerbetimizi ılımaya bırakalım. Burma kadayıfında kullanacağımız Antep fıstıklarını rondodan geçirirken, fıstıkların toz hale gelmemesine dikkat edelim; biraz dişe gelmeleri gerekmektedir. Şimdi kadayıflara geçelim. Çiğ kadayıfları tezgahın üzerine yan yana açalım ve üzerine bolca fıstık serperek her tarafına eşit şekilde yayalım.

BU LEZZETE ŞAPKA ÇIKARTILIR

Daha sonra kadayıfın iki ucundan tutarak ters yönlere doğru çevirip kapatalım. Erittiğimiz tereyağını tepsiye yayarak kadayıfları dolayarak yerleştirelim. Tüm kadayıfları yerleştirdikten sonra, tepsiyi ocağa alalım ve her yeri eşit derecede kızarana kadar orta ateşte döndüre döndüre pişirelim. Bir bıçakla altını kontrol ederek piştiğini kontrol edelim. Düz bir kapak ya da aynı boyutlarda bir tepsi yardımıyla fazla yağı bir kaseye süzelim. Kadayıfın diğer tarafını çevirip süzdüğümüz yağı tekrar üzerine dökelim ve gerekirse 1-2 kaşık daha ekleyerek aynı şekilde pişirelim. Şerbet ılık olmalıdır. Pişen kadayıfa hemen ılık şerbeti dökelim ve servis tabağına alarak afiyetle yiyelim.

AFİYET OLSUN...